Piękne meble we własnym wnetrzu

Płytka elewacyjna – kreujemy ponadczasowe i stylowe wnętrza

Płytka elewacyjna – kreujemy ponadczasowe i stylowe wnętrza

W nowoczesnych wnętrzach płytka elewacyjna doskonale zastępuje typową cegłę. W pomieszczeniach nie ma zwykle wiele przestrzeni na to, by postawić ścianę z prawdziwej cegły. Poza tym cegła by za bardzo obciążała tę ścianę, do której chciałoby się przymocować ten materiał budowlany. Wybór płytki jest więc rozwiązaniem bezpiecznym, a jednocześnie wygodnym.

Prosty montaż, który można wykonać samodzielnie, ułatwia wybór tego elementu wykończenia wnętrza. W jakich aranżacjach płytka imitująca cegłę sprawdzi się najbardziej?

Czerwona płytka elewacyjna do surowych, industrialnych pomieszczeń

Wielu osobom cegła może kojarzyć się wyłącznie z czerwonym odcieniem. Jednak jest też dostępna w wielu innych wariantach kolorystycznych. Podobnie jest z płytką elewacyjną – mocno czerwona idealnie odda klimat industrialnych przestrzeni. Są one od kilku sezonów niezwykle modne, co sprawia, że płytka ta może być ciekawym dopełnieniem wnętrza. Szczególnie tego, w którym dodatkami są metalowe elementy wystroju, jak stojąca lampa, stół, czy wieszak.

Chcąc nadać fabrycznemu pomieszczeniu jeszcze bardziej wyczuwalny klimat, warto wziąć pod uwagę płytkę w odcieniu przybrudzonej czerwieni. Będzie interesującym dodatkiem wszędzie tam, gdzie można zauważyć wyraźną grę światłocieni. W ten sposób można urządzić sypialnię, która jest zarazem gabinetem lub warsztatem, w którym realizuje się swoje pasje.

Biała płytka elewacyjna do wnętrz loftowych i skandynawskich

Dla kogoś, kto preferuje jasny wystrój, biała płytka elewacyjna imitująca cegłę będzie najlepszym wyborem. Zwłaszcza gdy pomieszczenia są urządzone w stylu loftowym lub skandynawskim. Lofty są ostatnio bardzo modne, ponieważ nawiązują do fabrycznego stylu industrialnego, a zarazem przełamują jego surowość. W loftach nieco spopielała biel płytek wybornie współgra z wystrojem, który nadaje wnętrzu przytulny charakter. Dominują tutaj metalowe dodatki, jednak nie są one tak ciężkie i toporne, jak w stylu typowo industrialnym. Dla kontrastu dobiera się najczęściej miękkie pledy, poduszki, czy dywany.

Natomiast w stylu skandynawskim stawia się bardziej na naturalność – do takiej aranżacji białe płytki także będą pasować. Stanowią wspaniałe tło dla takich materiałów jak bambus, czy szkło. Wnętrza te są bardziej przestronne i bliższe ziemi, również dlatego, że jednym z elementów wystroju są nierzadko rośliny. W taki sposób można wykończyć na przykład salon, który staje się wówczas bardziej klimatyczny i nabiera swoistego charakteru. Nie ma w nim nic z pompatyczności, czy typowości w postaci beżowych ścian lub mebli.

płytka elewacyjna

Płytka elewacyjna w wersji retro do wnętrz rustykalnych oraz w stylu boho

Płytka elewacyjna retro, czyli w kolorze postarzanej czerwieni – najlepiej pasuje do wystroju wnętrz rustykalnych lub boho. Styl rustykalny – kojarzy się albo z wiejskim wystrojem, albo z hiszpańską hacjendą. W każdej z tych aranżacji płytka retro będzie ciekawym elementem nadającym pomieszczeniu pewną głębię. Wyjątkowo korzystnie na tle ściany wykończonej płytkami retro wyglądają ceramiczne kubki lub talerze powieszone na uchwytach półki. Płytkami retro można także wykończyć kominek, jeśli pełni funkcję bardziej dekoracyjną niż użytkową.

Z kolei w stylu boho najlepiej odnajdą się tak zwane „wolne dusze”, czyli wszelkiej maści osoby z zacięciem artystycznym i estetycznym. W kolorowych, kwiatowych wnętrzach, bogatych często w elementy etniczne białe ściany wykończone płytkami elewacyjnymi będą równoważyć powstały, swojski klimat. Boho jest doskonały dla każdego indywidualisty, którego nudzą i męczą wręcz ograne szablony wystroju nowoczesnych bądź tradycyjnych wnętrz. W takiej aranżacji białe płytki stanowią pożądany kontrast dla barwnych mebli i dodatków. Jednocześnie wpisują się w założenia aranżacyjne dotyczące dobierania naturalnych materiałów wykończenia. Cegła zdecydowanie do nich należy, nawet jeśli ma postać cieńszej płytki.

płytka elewacyjna

Pomarańczowe płytki elewacyjne do tradycyjnych przestrzeni

Tradycyjne wnętrze kojarzy się przede wszystkim z ciepłą i funkcjonalną kuchnią. To właśnie idealne pomieszczenie, w którym można zastosować pomarańczowe płytki elewacyjne. W takiej przestrzeni dominują naturalne elementy wykończenia: szkło, metal, kamień, czy bambus. Najlepsze miejsca, w jakim warto położyć pomarańczowe, ceglane płytki, to przestrzeń między szafkami nad zlewem, a także ta znajdująca się nad kuchenką. Strefy te są najbardziej narażone na zabrudzenia i częsty kontakt z wodą, a ceglane płytki są przystosowane do takich warunków.

Pokój gościnny w tradycyjnym stylu to również świetny „materiał” nadający się do ozdobienia go pomarańczowymi płytkami. Dzięki nim przestrzeń ta staje się wizualnie bardziej ciepła. Ma to szczególnie swój urok w jesiennych i zimowych miesiącach. W zimne i mokre dni można szczególnie mocno poczuć harmonię przepełniającą serce niczym filiżanka pysznej, aromatycznej kawy.

Uniwersalna płytka elewacyjna pasuje do każdego stylu

Powyżej przytoczone przykłady aranżacji z wykorzystaniem płytki elewacyjnej, nie wyczerpują wszystkich możliwości. Jest to na tyle uniwersalny materiał, że praktycznie każdy styl będzie odpowiedni, by zaprojektowane w nim wnętrze wykończyć takim niebanalnym dodatkiem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować i spróbować wyposażyć tym elementem minimalistyczną przestrzeń lub klasyczną. Oczywiście warto zwracać wówczas uwagę na odcień – im bardziej elegancki ma być wystrój, tym jaśniejsza powinna być taka płytka.

Koniec końców pozostaje własna estetyka i sposób, w jaki pragnie się wyrazić swoją osobowość w przestrzeni, w której się mieszka. Płytka imitująca cegłę najczęściej przełamuje ograne projekty aranżacji wnętrz, nadając pomieszczeniu oryginalny i wyrazisty charakter.

Udostępnij to!
(0 Votes)

Redaktor

Wszystko o kuchniach