Inspiracje wnętrz i projekty domów

Cegła pełna - zastosowanie i cena

Cegła pełna - zastosowanie i cena

Cegła pełna to jeden z najstarszych i najpopularniejszych materiałów budowlanych stworzonych przez ludzkość. Co ciekawe, współcześnie cieszy się bardzo podobną popularnością, co w czasach starożytnych — nie daje się zdyskwalifikować innym, wydawałoby się bardziej nowoczesnym, materiałom. Niekiedy trudno w ogóle uwierzyć, jak szerokie zastosowanie ma cegła. Przyjrzyjmy się temu, jak jest wytwarzana, a także, jak i do czego może posłużyć!

Cegła pełna — czym tak naprawdę jest?

Cegła pełna to wyrób ceramiczny, który powstaje w procesie wypalania gliny wymieszanej z niewielką domieszką innych składników (wody i kruszywa budowlanego). To najbardziej podstawowy i najbardziej popularny rodzaj cegły-zazwyczaj ma kształt prostopadłościanu i charakterystyczny rdzawy kolor. Do wypalania cegieł najlepiej nadaje się glina mułkowa, ilasta, łupkowa, wstęgowa, lessowa oraz morenowa. Po wypaleniu w odpowiedniej temperaturze, mamy gotową cegłę, która może stanowić budulec np. naszego domu. Istnieje kilka rodzajów cegieł pełnych, które pod względem sposobu wytwarzania — stosuje się inne składniki dodatkowe oraz zmienia się temperaturę wypalania. Cegły te mają również inne zastosowania. Jeśli chodzi o rodzaje cegieł pełnych, wyróżniamy: magnezytowe, szamotowe, wapienno-piaskowe, licowe czy klinkierowane. Oczywiście istnieje wiele innych podziałów, m.in. ze względu na klasę (ciężar), zastosowanie czy nasiąkliwość.

Czym jest cegła pełna?

Cegła pełna — jakie może mieć zastosowania?

Tradycyjna czerwona cegła zupełnie niesłusznie kojarzy nam się jako relikt przeszłości. Zapytani o ten rodzaj budulca, najczęściej wyobrażamy sobie stare dworce kolejowe, wieże pomiarów ciśnień czy latarnie morskie. Nasze skojarzenia biegną raczej ku industrialnemu klimatowi przełomu wieków XIX i XX niż np. do współczesności. Jest to oczywiście błąd, bo cegła pozostaje jednym z najchętniej stosowanych materiałów budowlanych w większości miejsc na świecie. Nie wspominając już o tym, że w ostatnich latach wzrasta popularność białych, szarych lub czerwonych cegieł jako elementu wykończenia wnętrz. Nawet (zwłaszcza) w nowoczesnych apartamentach. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki jeszcze sposób cegły pełne mogą być wykorzystywane.

Elementy ceglane w dekoracji wnętrz

Oprócz bycia budulcem podstawowym wielu konstrukcji cegły są coraz popularniejszym elementem wykończenia wnętrz. Trudno się temu dziwić — daje ona naprawdę mnóstwo możliwości. Bardzo modne w ostatnich latach jest stosowanie we wnętrzach ścian z gołych cegieł. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu surowego, ale i ciepłego nastroju. Niektórzy decydują się po prostu na nietynkowanie ścianek działowych w swoich domach. Otrzymują dzięki temu bardziej naturalny wygląd danego pomieszczenia. Jeżeli jednak nie ma już szans na takie rozwiązanie, nie należy się przejmować. Na rynku bowiem dostępne są specjalne ścienne płytki ceglane. Są to specjalnie produkowane, węższe i dłuższe od normalnych, cegły, które nie mają przeznaczenia konstrukcyjnego, a jedynie dekoracyjne. Z tego samego powodu stworzono narożniki ceglane, które mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wspaniały efekt murowany!

Cegły — jeszcze więcej zastosowań w Twoim domu!

To nie wszystko! Cegły to nie tylko ściany i narożniki. To również na przykład podłogi. W każdym domu świetnie będzie prezentował się ceglany kominek. Najwięcej jednak możliwości daje cegła w architekturze ogrodowej. Tutaj ilość opcji dekoracyjnych jest ograniczona jedynie wyobraźnią projektantów. Jak więc widać, cegły to nie tylko piwnice, fundamenty i budulec, który kojarzy nam się z domem w stanie surowym. To prawdziwy ocean możliwości dekoracyjnych. To ozdoba, która będzie pasowała do wnętrza w każdym stylu, ale to nadal nie wszystko!

Rekonstrukcja zabytków

Cegły to również materiał chętnie wykorzystywany przy pracach restauracyjnych starych obiektów architektonicznych, zabytków itp. Jest to możliwe dzięki temu, że istnieje naprawdę wiele metod wytwarzania różnorodnych cegieł. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć produkty dopasowane pod względem rozmiaru, koloru czy nawet składu chemicznego, do oryginalnego budulca. To daje bardzo duże pole manewru w pracach rekonstrukcyjnych.

Cegła na suficie - rekonstrukcja zabytków

Cegła pełna — ile kosztuje?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cen jest bowiem tyle, ile rodzajów cegieł, sposobów ich wytwarzania i parametrów gotowych produktów. Na to, ile zapłacimy ma również wpływ wielkość zamówienia. Najbardziej generalnie można powiedzieć, że ceny wahają się od mniej niż 2 zł do około 7 zł. Po przeliczeniu na jeden metr sześcienny daje to różnicę na poziomie odpowiednio od około 120 zł do około 240 zł. Cena zależy w znacznej mierze od rodzaju zamawianych cegieł. Im trudniejszy w wykonaniu model zamówimy, tym więcej zapłacimy. Cegły bowiem mogą różnić się nie tylko pod względem składu, lecz także pod względem koloru, faktury czy wykończenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną cenę produktu.

Cegielnia „Trojanowscy”

Polska tradycja wyrobu cegieł jest bardzo bogata, dlatego warto doceniać naszych rodzimych, lokalnych rzemieślników. Zwłaszcza jeżeli ich praca sprawdza się od wielu lat. Takimi właśnie rzemieślnikami są członkowie rodziny Trojanowskich, która od czterdziestu lat nieprzerwanie prowadzi swoją Manufakturę w Kraśniku. Już czwarte pokolenie Trojanowskich (od 1976 r.) trudni się wyrobem ceramiki budowlanej, a ich cegielnia cieszy się świetną opinią w skali całego kraju. Trudno się temu zresztą dziwić. Rodzina miała swój udział m.in. w rekonstruowaniu ponad 200 obiektów zabytkowych na Lubelszczyźnie, w poprawie lokalnych warunków budowlanych, a nawet w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Cegielnia Trojanowskich produkuje cegły z najwyższej klasy gliny, w dodatku w sposób całkowicie nieinwazyjny dla środowiska. Ręczna produkcja cegieł zapewnia to, że każda z nich jest wykonana z taką samą precyzją i dbałością o każdy szczegół. Manufaktura rodziny Trojanowskich to gwarancja najwyższej jakości!

Udostępnij to!
(1 Vote)

Wszystko o kuchniach