Przemysł spożywczy opakowania - szybki kontakt z konsumentem
Biznes

Przemysł spożywczy opakowania - szybki kontakt z konsumentem

Przemysł spożywczy opakowania to ważna część całej dziedziny gospodarki. Wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem towarów, warunkami ich przechowywania i sprzedaży.

To ważny nośnik komunikacji z klientem, a także, w przypadku opakowań inteligentnych, sygnalizacja aktualnego stanu i świeżości produktu spożywczego. Możliwości technologiczne, m.in. użycie oprzyrządowania laserowego zmieniły trwale podejście do tak prozaicznej cechy produktu, jaką jest opakowanie. 

Przemysł spożywczy opakowania - nośnik informacji

Opakowanie produktów spożywczych, do niedawna jeszcze spełniało przede wszystkim funkcję zabezpieczającą. Następnie, wraz z rozwojem wiedzy o mechanizmach rządzących wolą zakupu konkretnego towaru, narodziła się funkcja niejako wymuszania zakupu.

Ważną rolę odegrała w tym szata graficzna opakowania.

W miarę rozwoju rynku spożywczego i schematyzacji konsumpcji opakowanie produktu stało się swoistym nośnikiem informacji o produkcie. Jednocześnie stało się narzędziem komunikacji pomiędzy wytwórcą lub dystrybutorem a konsumentem.

Nagle opakowanie stało się ważną składową procesu kupowania.  Rosnąca świadomość, przede wszystkim nadużyć przemysłu spożywczego, spowodowała, że zwracamy coraz większą uwagę nie na estetykę opakowania, ale na informacje tam zawarte. 

Opakowania z tektury producent - komunikacja z konsumentem

Jednolite przepisy wiążące wszystkie kraje UE określają informacje, które powinny znaleźć się na opakowaniach produktów spożywczych. Przepisy dzielą je na informacje obowiązkowe oraz nieobowiązkowe, przy czym ta pierwsza grupa systematycznie się rozszerza.

Przede wszystkim na opakowaniu musi pojawić się producent w postaci jego nazwy i adresu.

Każdy konsument kupujący dany produkt spożywczy musi mieć możliwość dotarcia do producenta oraz dystrybutora. 

Przemysł spożywczy opakowania po polsku

W naszych miastach pojawia się coraz więcej małych sklepików spożywczych oferujących produkty spożywcze pochodzące z określonego kraju. Właściciel takiego sklepu jest przekonany, że oryginalne produkty spożywcze powinny przyciągnąć rzesze odbiorców.

Rzadko tak się dzieje, ale jedną z charakterystycznych cech takiego sklepiku są produkty bez etykiet w języku polskim. Dystrybutor zakłada, że miłośnicy jedzenia węgierskiego, greckiego czy włoskiego przymkną oko na brak rzetelnej informacji o produkcie. 

Inteligentne opakowania spożywcze

Innowacyjną technologię opakowań w przemyśle spożywczym wprowadziły opakowania inteligentne, nazywane też sprytnymi. Ich zadaniem jest monitorowanie i dostarczanie informacji o aktualnym stanie produktu spożywczego.

Przede wszystkim  jego jakości, konsekwencjach transportu i magazynowania, sprzedaży detalicznej a także podczas użycia.

Opakowania inteligentne zawierają wewnątrz lub na zewnątrz wskaźniki zmieniające swoje cechy pod wpływem różnorodnych bodźców. 

Warto wiedzieć, że opakowanie spożywcze nie może wprowadzać w błąd. System konsekwencji wprowadzanych w takich przypadkach działa skutecznie, dzięki temu etykiety na opakowania pełnią niezwykle ważną rolę. 

Udostępnij to!

Wszystko o kuchniach