Nowoczesna kuchnia - źródło inpiracji

Jak wykorzystać płytki ceglane retro w nowoczesnej aranżacji?
Kuchnie

Jak wykorzystać płytki ceglane retro w nowoczesnej aranżacji?

Płytki ceglane retro odwołują się do klasycznego stylu sprzed kilkudziesięciu lat. W niezwykły sposób tworzą klimat aranżacji. Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i zewnętrznego wyglądu budynku. Jak wygląda ich proces produkcji? Gdzie płytki z cegły wykorzystywane są najczęściej? Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Jak się przekonasz, ręcznie formowane płytki vintage dają naprawdę wiele możliwości. Oprócz estetyki są też łatwe w montażu i stosunkowo tanie. Innymi słowy — stara cegła, kolor naturalny pozwoli Ci przeprowadzić prawdziwy, ceglany renesans!

Płytki vintage (czyli takie zrobione z cegły retro), pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Już pierwszym skojarzeniem jest w ich przypadku ognisko, dom, komfort i niezwykła atmosfera. Sprawdź, jak stara cegła dekoracyjna może urozmaicić wystrój!

Ręcznie formowane płytki ceglane retro — produkcja i właściwości

Płytki z cegły retro wytwarzane są ręcznie przez naszych rzemieślników. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej cegły, proces zaczyna się od spreparowania masy ceglanej. Ta później jest ręcznie nakładana do formy. Rzemieślnik odcina jej nadmiar i umieszcza formę w piecu, w którym masa ulega utwardzeniu.

Fakt, iż każda ozdobna cegła jest całkowicie unikalna, dodaje dodatkowego klimatu całej aranżacji. Podczas budowy lub wykańczania wnętrza, płytki ceglane możesz układać na wiele sposobów (np. klasycznym wiązaniem wozówkowym, śląskim czy flamandzkim). Umożliwia to mocne dostosowanie rysu wnętrza do wizji, która Ci towarzyszy.

Płytki ceglane na ścianę

Dekoracyjna cegła na ścianę

Jeśli masz taką potrzebę, stara cegła dekoracyjna może być malowana. Pamiętaj jednak, żeby używać farby, która nie będzie się mocno wchłaniać. Koniec końców płytki ceglane, lico retro, mają mocno porowatą powierzchnię. Sprawdzą się tu farby akrylowe lub takie, które mają podobne właściwości.

Przed nałożeniem farby na cegłę warto zastosować grunt. Zwiększy on krycie farby i zmniejszy stopień jej wchłaniania przez pory.

Stara cegła, kolor naturalny — jak wyglądają płytki ceglane retro?

Ceglane lico retro/vintage ma chropowatą, nieregularną powierzchnię. Zapewnia to interesujące właściwości wizualne. Możesz je wykorzystać do stworzenia ciekawej aranżacji. Estetykę możesz różnicować, chociażby wykorzystując nietypowy kolor zaprawy murarskiej.

Ciekawą opcją będzie kolor czarny. Możesz też trochę poeksperymentować w inną stronę. Jeśli zaopatrzysz się w zaprawę koloru niebieskiego czy żółtego, da Ci to ciekawe możliwości. Stara cegła dekoracyjna zestawiona z nietypowym kolorem zaprawy poskutkuje utworzeniem wyraźnego kontrastu.

Zwróć uwagę także na to, że ręcznie formowane płytki mają jeszcze kilka innych zalet.

  • Ze względu na chropowatą powierzchnię, wiązanie między płytkami jest bardzo mocne.
  • Kompozycja, którą stworzysz, będzie całkowicie unikalna.
  • Naturalny kolor cegły działa na ludzi uspokajająco.
  • Niski koszt pozwala Ci sprawnie wykończyć wnętrze.
  • Płytki ceglane, lico retro, są bardzo łatwe w montażu.

Takie połączenie to istny ceglany renesans, tylko w nowej odsłonie. Rozwiązanie będzie idealne dla osób, które chcą jakoś wyróżnić swoje wnętrze. Jest to też ciekawa opcja dla lokali gastronomicznych i podobnych.

Cegła we wnętrzach

Gdzie wykorzystuje się ręcznie formowane płytki vintage?

Stara cegła dekoracyjna (lub stylizowana na starą) charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Dotyczy to zarówno specyfiki lokalizacji, jak i samego wystroju wnętrz. Płytki z cegły retro mogą Ci posłużyć do wykończenia części wewnętrznej w restauracji czy dowolnym innym miejscu.

Jakie cechy estetyczne mają ręcznie formowane płytki z cegły retro? Najważniejszą jest surowość i rustykalny szlif. Świetnie pasuje on do wnętrz stylizowanych na nieco starsze. Chociażby na epokę renesansu czy średniowiecza.

Pamiętaj, że nasze cegły są jedynie stylizowane na stare. Nie wpływa to w żaden sposób na ich trwałość czy wytrzymałość mechaniczną. W celu zapewnienia im jak najdłuższej żywotności warto jednak zainteresować się konserwacją i impregnacją cegieł.

Z drugiej strony, stara cegła, kolor retro/rustykalny, wyróżnia się dość ciężkim i mocno wyrazistym charakterem. Z tego względu możesz ją wykorzystać również w aranżacji baru lub pubu. Nieco zaciemniona przestrzeń, do tego rock lub jazz w tle i klimat będzie można kroić nożem!

Stara cegła na ścianach

Ceglany renesans w kilku krokach — jak montować ręcznie formowane płytki vintage?

Wspomnieliśmy już, że płytki vintage z cegły retro możesz montować kilkoma metodami wiązań. Zanim jednak przystąpisz do pracy, powinieneś się odpowiednio przygotować. Oto przedmioty i akcesoria, które będą Ci niezbędne.

  • Zaprawa/klej murarski.
  • Packa do nakładania zaprawy/kleju.
  • Średniej wielkości szpachelka metalowa (do usuwania nadmiaru zaprawy i wyrównywania jej.
  • Dwa wiadra (jeden na wodę, drugi do mieszania zaprawy).
  • Dwa długie kije.
  • Kilka metrów sznurka.
  • Jeśli stara cegła dekoracyjna będzie malowana, potrzebna będzie też farba i grunt.

Na samym początku musisz oznaczyć przestrzeń roboczą, aby później równo położyć cegły. W tym celu umieść kije na krawędziach powierzchni ściany, którą chcesz pokryć. Zawiąż sznurek przy podstawie jednego z nich i przeciągnij do drugiego, napnij i przywiąż. Tak samo zrób w środkowym punkcie ściany i wzdłuż jej górnej krawędzi.

Jeśli chodzi o sam montaż, przebiega on identycznie co w przypadku tradycyjnej cegły. Kładziesz warstwę zaprawy o grubości ok. 2 cm i na niej umieszczasz cegłę.

Udostępnij to!
(0 Votes)

Redaktor