Inspiracje wnętrz i projekty domów

Cegły elewacyjne - co warto wiedzieć?

Cegły elewacyjne - co warto wiedzieć?

Budując dom lub decydując się na odnowienie jego elewacji, warto rozważyć montaż właściwego, wytrzymałego i efektownego wykończenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą cegły elewacyjne. Dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat oraz zaletami tego rozwiązania. 

Cegły na elewację - zalety?

Cegły elewacyjne to jedne z najpopularniejszych cegieł, które produkuje się w cegielniach. Wyróżniają się one bardzo uniwersalnymi parametrami, a także cechami, dzięki którym idealnie się sprawdzają w wielu sytuacjach. Bez obawy można ją zastosować na zewnątrz, bez potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Elewacje wykonane przy pomocy cegieł prezentują się bardzo atrakcyjnie i interesująco. 

Warto zaznaczyć, że na zewnątrz stosuje się dwa rodzaje cegieł: cegłę klinkierową oraz licową. Pierwsza z nich wyróżnia się lepszymi parametrami, dziki czemu idealnie się sprawdza w budownictwie hydrotechnicznym np. w kanałach czy tworząc nadbrzeża rzek. Z kolei cegły licowe, często wykorzystuje się w tradycyjnym budownictwie, aby wykonać elewacje, wznosić mury, a także budować konstrukcje kominowe. Zapewniają one bardzo dobrą izolację cieplną. 

Cegła na elewację - zastosowanie

Elewacja jest wizytówką każdego domu. To ona jako pierwsza rzuca się w oczy. Przyjemniej mieszka się w domu, który wizualnie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Wykończenie elewacji cegłą daje bardzo stylowy efekt. Świetnie pasuje do wielu stylów ogrodów. Cegłą można wykończyć zarówno nowoczesne budynki jak i starsze, klasyczne domy. 

Cegły na elewację to trwałe rozwiązanie na lata. Nie wymagają one żadnej odnowy czy renowacji po czasie. Są one także odporna na ogień oraz różne warunki atmosferyczne jak np. mróz, czy czynniki chemiczne. Przy zastosowaniu zabezpieczenia takiego jak hydrofobizacja cegły, będą idealnie zabezpieczone przed grzybami, mchem, czy glonem. 

Elewacja - cegła na ścianę

Elewacja tego typu jest także bardzo wytrzymała mechanicznie, pod tym względem znacznie wyprzedza tradycyjne tynki, tynki mineralne, silikonowe, akrylowe czy sylikatowe. Jest to także świetna izolacja akustyczna. 

Cegła jest materiałem w pełni naturalnym i ekologicznym. Wypala się ja z gliny i piasku już od wieków. Do nabycia jest także dostępna bardzo duża gama kolorystyczna, a także rozmiar i kształt. Wykonując elewację, można stosować różne rodzaje wiązań np.:

  1. wiązanie wozówkowe, 
  2. główkowe, 
  3. krzyżowe, 
  4. flamandzkie, 
  5. kowadełkowe, 
  6. śląskie itd. 

Warto także zaznaczyć, że cegły elewacyjne można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami budowlanymi. Świetnie się będą prezentowały w połączeniu z z drewnem, szkłem, kostką granitową, kamieniem czy aluminium. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. 

Cegły na elewację

Co zrobić, aby elewacja wykonana z cegieł była jeszcze bardziej trwała?

Aby elewacja wykonana z cegieł była jeszcze bardziej trwała, można dodatkowo zastosować wybrane rozwiązania: 

  1. kotwy - na rynku dostępne są gotowe kotwy, można także wykonać je samodzielnie z drutów, których średnica wynosi 4 - 6 mm. Kotwy zagłębia się w murze, a ich końcówki zagina się na 3 cm. na kotwy należy także nałożyć talerzyki, które wykonano z tworzywa sztucznego, dzięki którym materiał ociepleniowy jest dobrze dociskany do ścian. 
  2. dylatacja - redukuje ona naprężenia, które powstają, gdy elewacja się nagrzewa, dzięki czemu zapobiegają jej pękaniu. Dylatacje powinno się umieszczać mniej więcej co 12 m, z kolei na stronie nasłonecznionej odległość powinna wynosić do 9 m. Dzięki pozostawieniu dylatacji zgodnie z układem spoin, można doprowadzić do tego, że będą one całkiem niewidoczne. Warto pamiętać, aby wypełnić ją rozprężną taśmą elastyczną lub osłonić siatką od środka, żeby w szczelinach nie gromadziły się owady. 
  3. otwory wentylacyjne - zapewniają one właściwą cyrkulację powietrza w szczelinach pomiędzy poszczególnymi warstwami elewacji a wełną. Można je wykonać w górnej oraz w dolnej części ściany.  Warto wykorzystać gotowe puszki, aby oprócz zwyczajnej wentylacji, umożliwić także odprowadzanie skroplin. 

Cegły na elewację

Urozmaicenia 

Aby elewacja prezentowała się wystarczająco estetycznie, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma kolor cegły, a także jej struktura oraz powierzchnia. Na aspekt wizualny wpływa także sposób wiązania cegieł. Jak wspomniano wcześniej, dostępne jest wiele możliwości. 

Aby osiągnąć jeszcze bardziej atrakcyjny efekt, należy także przemyśleć kwestię dotyczącą koloru i typu fug. Jest to bardzo ważne, ponieważ zależnie od typu wiązań, elewacja może się składać w niemal 20% z fugi. Producent oferuje wiele wersji kolorystycznych. Na wygląd ostateczny wpływ ma także wysokość oraz głębokość fug. Im jest ona głębsza tym wtapia się w uzyskane tło. 

Wykorzystanie cegły elewacyjnej na zewnątrz to bardzo interesujące i spektakularne rozwiązanie. Dzięki temu dom z pewnością będzie się prezentował ciekawie i będzie idealnie pasował do innych elementów. Cegła zapewni wykonanie trwałej elewacji na długie lata. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. 

 

Udostępnij to!
(0 Votes)

Wszystko o kuchniach