Nikolowanie galwaniczne
Biznes

Niklowanie galwaniczne - korzyści z niklowania

Galwanizacja niklem, a więc nanoszenie powłoki z niklu na powierzchnie wykonane z różnych gatunków stali, miedzi, mosiądzu czy aluminium pozwala osiągnąć szereg korzyści.

Przede wszystkim, warstwa niklu chroni materiał przed korozją, poprawia też jego walory estetyczne oraz może stanowić podkład pod inne rodzaje powłok.

Należy wspomnieć, że galwanizacja pozwala na tworzenie powłok małej grubości, co jest szczególnie ważne przy stosowania na elementach precyzyjnych. Niklowanie odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, która nie wpływa na strukturę większości metali.

Powłoki niklowe stosuje się często na powłoki miedziane i pokrywa warstwą chromu.

 

Technologia

Warstwę niklu nanosi się w procesie elektrolizy. Przepływ prądu stałego powoduje osadzenie się na katodzie wodnego roztworu metalicznych soli.

Materiał przeznaczony do niklowania umieszcza się w roztworze i łączy przewodem elektrycznym z katodą. Anodę stanowią najczęściej płyty niklu, które w trakcie elektrolizy rozpuszczają się w elektrolicie.

 

Nikiel

Nikiel w starożytności używany był do produkcji monet. Pod względem chemicznym nikiel jest podobny do żelaza, kobaltu, miedzi i metali szlachetnych.

Nikiel posiada zdolność pokrywanie się pasywną, tlenkową warstwą, dzięki czemu nie rozpuszcza się on w alkaliach i znacznej ilości kwasów. Jest to metal nietoksyczny dla organizmów, dlatego jego szerokie zastosowanie jest bezpieczne dla przyrody.

 

Ochrona przed korozją i uszkodzeniami

Właściwości antykorozyjne powłoki niklowej to jeden z głównych powodów jej stosowania, w szczególności do zabezpieczenia elementów maszyn, pojazdów i narzędzi, a także materiałów stosowanych w energetyce.

Ponadto, powłoka ta podnosi twardość materiałów, a tym samym ich odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

 

Walory estetyczne

Częstym powodem wyboru powłoki niklowej jest jej estetyczny wygląd. Nikiel jest metalem łatwym w polerowaniu, posiada srebrzystobiałą barwę i wyraźny szary połysk, dlatego wykorzystuje się np. w przemyśle meblarskim czy do produkcji armatury sanitarnej. Powłoki niklowe z czasem mogą matowieć, dlatego pokrywa się je często dodatkowo powłoką chromową.

 

Baza pod kolejne powłoki

Nikiel nakłada się również jako bazę pod inne powłoki, szczególnie w procesie chromowania. Chromowanie zabezpiecza materiał dodatkowo, ponieważ chrom posiada lepsze właściwości antykorozyjne, a także większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia.

 

Właściwa struktura powłoki niklowej

Proces galwanicznego nakładania powłok metalowych na powierzchnie materiałów są dość skomplikowane. Wymagają zachowania precyzyjnych parametrów technicznych, zastosowania specjalistycznej aparatury, a przede wszystkim szerokiej wiedzy i doświadczenia.

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego elektrolitu i natężenia prądu, a także czas trwania procesu i utrzymanie odpowiedniej temperatury roztworu podczas jego trwania.

Powłoka niklowa, aby spełniać jak najlepiej swoje funkcje, powinna być szczelna, nie posiadać pęknięć, rys, porów i naprężeń własnych. W przypadku ich wystąpienia, może pojawić się korozja wżerowa, sięgająca często głęboko wewnątrz materiału.

Udostępnij to!

Wszystko o kuchniach