Inspiracje i aranżacje ogrodów

Na czym polega formowanie drzew?

Na czym polega formowanie drzew?

Posiadanie ładnego ogrodu, który będzie wzbudzał powszechny zachwyt wymaga wiele pracy. Chociaż projektowanie i wykonanie ogrodu zlecić można profesjonalnej firmie, to najwięcej satysfakcji daje samodzielne wykonywanie większości prac.

Formowanie drzew - kto je wykonuje?

Jednym z najtrudniejszych zadań dla każdego ogrodnika amatora jest formowanie drzew. Czynność ta wymaga ogromnej cierpliwości oraz sporo wiedzy, dotyczącej pielęgnacji roślin. Polega na odpowiednim przycinaniu i układaniu gałęzi oraz pędów, w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Dzięki formatowaniu można uzyskiwać efektowne kształty drzew, zgodne z oczekiwaniami ogrodnika. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętne kształtowanie drzew, czy krzewów, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich uschnięcia. Dlatego, przed przystąpieniem do tego rodzaju prac, warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi formatowania drzew.

Jakie drzewa można formować?

Na wstępie trzeba uświadomić sobie, że nie wszystkie rośliny nadają się do tego rodzaju czynności. Drzewa, które zamierzamy formować powinny być przede wszystkim odporne na choroby, charakteryzować się stosunkowo powolnym wzrostem, a także odpornością na mróz. Do gatunków, które spełniają te warunki zaliczyć można m.in.: lipę, grab, klon, leszczynę, buk pospolity, czy też bukszpan wiecznie zielony. W związku z tym, że drzewa liściaste wytwarzają więcej pędów, zdecydowanie łatwiej poddają się formowaniu od gatunków iglastych.

Jak wygląda formowanie?

Formowanie drzew to proces długotrwały, który należy rozpocząć już w pierwszym roku po posadzeniu rośliny. Bez względu na porę sadzenia, pierwsze prace powinno się wykonywać wiosną. Jeżeli chodzi o nadawanie kształtu gałązkom, należy robić to w momencie, gdy są jeszcze młode i niezdrewniałe. Dzięki temu będą podatne na kształtowanie i bardziej odporne na złamania. Wszelkiego rodzaju cieć powinno się dokonywać wyłącznie w dni słoneczne i suche. Nadmiar wilgoci w powietrzu może szkodzić roślinom, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Należy pamiętać o tym, aby w pierwszym roku, wyrastające pędy przycinać ostrożnie, jedynie na czubkach. Dzięki temu uchroni to drzewo przed nadmiernym osłabieniem. W kolejnych latach, gałęzie można już redukować na jeden trzeciej długości.

Jeżeli komuś zależy na tym, aby drzewo przyjęło określony kształt, powinien zaopatrzyć się w specjalną formę. Można ją nabyć w specjalistycznych sklepach lub zbudować samemu. Stelaż wkopuje się w ziemię, a obok sadzi drzewo, którego gałęzie zaplata się wokół formy. Chociaż tego rodzaju formowanie drzew to proces długotrwały, efekt końcowy potrafi być naprawdę zachwycający.

Udostępnij to!
(2 Votes)

Kuchnie, ogrody, dom

Kuchnie

Jak wykorzystać płytki ceglane retro w nowoczesnej aranżacji?

Lut 02,2022 | By Redaktor

Wszystko o kuchniach